شهید مرتضی مطهری (تولد ۱۲۹۸، فریمان)، اندیشمند


شهیدمرتضی مطهری در فریمان خراسان در خانواده‌ای روحانی متولد شد. پدرش که مردی با ایمان و باتقوا بود در تربیت وی کوشید و ویژگی‌های عقیدتی خود را به فرزند منتقل نمود.

مطهری در دوازده سالگی به مشهد عزیمت کرد و در آنجا به فراگیری مقدمات علوم اسلامی و قسمتی از سطوح پرداخت. در ۱۳۱۶ هـ . ش برای تکمیل تحصیلات خود به قم رفت، حدود پانزده سال در آنجا ماند و سطوح نهایی را از آیت الله محقق داماد و امام خمینی (ره ) و منظومه، اسفار و تفسیر را از آقا میرزا مهدی آشتیانی، علامه طباطبایی و امام خمینی(ره)، خارج فقه و اصول را از محضر آیت الله بروجردی، آیت الله یثربی کاشانی، آیت الله حجت، آیت الله خوانساری و آیت الله صدر فرا گرفت. در ۱۳۲۰ هـ.. ش در محضر آقای حاج میرزا علی شیرازی با نهج البلاغه آشنا شد. در ۱۳۲۹ هـ.. ش به دنبال شرکت در  درس  فلسفه علّامه طباطبایی، زمینه تألیف کتاب «اصول فلسفه و روش رئالیسم» برایش فراهم شد.

مطهری در سالهای آخر اقامت در قم و نیز سالهای اول مهاجرت به تهران به تحقیق بیشتر درباره این موضوع پرداخت و تا پایان عمر، مبارزه با اندیشه‌های انحرافی را ادامه داد. از سال ۱۳۳۱ هـ. ش به موازات تدریس و تألیف در تهران، سخنرانی‌های تحقیقی خود را در دانشگاه‌ها، انجمن‌های اسلامی و مجالس خصوصی آغاز نمود. در ۱۳۳۴ هـ.. ش به تدریس در دانشکده الهیات و معارف اسلامی پرداخت و مدت بیست و دو سال همچنان در آنجا مشغول تدریس و تحقیق شد. استاد مطهری از آنجا که  متخصص فلسفه مشاء بود، در دانشگاه در دوره دکتری به تدریس کتاب های «شفاء»، «نجات» و «اشارات» ابن سینا ‌، «شرح منظومه سبزواری» و «شواهد الربوبیه» ملاصدرا پرداخت.

استاد مطهری در خرداد ۱۳۴۲ هـ.. ش به همراه عده‌ای از علما و روحانیون مدتی به زندان افتاد و تا پیروزی انقلاب اسلامی از ارکان فکری نهضت به حساب می‌آمد. او کمتر از سه ماه پس از پیروزی انقلاب در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۸هـ .ش به دست گروه فرقان به شهادت رسید. آثار ارزنده ای از این استاد برجسته باقی مانده که از آن جمله می‌توان به «آشنایی با علوم اسلامی»، «آشنایی با قرآن»، «اسلام و مقتضیات زمان»، «امدادهای غیبی در زندگی بشر»، «انسان و سرنوشت»، «جاذبه و دافعه علی (ع)»، «حماسة حسینی»، «خدمات متقابل اسلام و ایران»، «خورشید دین هرگز غروب نمی‌کند»، «داستان راستان»، «درس‌های اسفار»، «ربا، بانک، بیمه»، «سیری در سیره نبوی (ص)»، «سیری در نهج البلاغه»، «عدل الهی»، «علل گرایش به مادیگری»، «مقدّمه‌ای بر جهان‌بینی اسلامی» و « نظام حقوق زن در اسلام» اشاره کرد.

پس از شهادت ایشان امام خمینی (ره) با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تسلیت شهادت ایشان افزودند: من فرزند بسیار عزیزی را از دست دادم و در سوگ او نشستم که از شخصیت‌هایی بود که حاصل عمرم محسوب می‌شد. در اسلام عزیز با شهادت این فرزند برومند و عالم جاودان ثلمه‌ای وارد شد که هیچ چیز جایگزین آن نیست.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس سال­ها خدمات علمی و فرهنگی وی، طی  برگزاری مراسم بزرگداشتی در ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۷۹هـ .ش  ایشان را به عنوان یکی از مفاخر ایران‌زمین معرفی کرد و لوح تقدیری به خانواده استاد اهدا نمود.
منبع: سایت مفاخر ایران اسلامی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic