غلامحسین یوسفی (درگذشت ۱۳۶۹، تهران)، مصحح و محقق


غلامحسین یوسفی در بهمن ۱۳۰۶هـ .ش در مشهد متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدارس «عنصری» و «شاهرضا» در زادگاهش گذراند، سپس در  ۱۳۲۵ هـ . ش برای ادامه تحصیل به تهران آمد، در دانشگاه تهران در رشته زبان و ادبیات فارسی به تحصیل پرداخت و در ۱۳۲۸هـ .ش موفق به اخذ درجه لیسانس شد. سپس تحصیلات خود را دنبال کرد و سرانجام در ۱۳۳۰ هـ .ش دکترای  زبان و ادبیات فارسی را از دانشگاه تهران گرفت.

دکتر یوسفی از ۱۳۲۹هـ .ش به استخدام آموزش و پرورش درآمد و به تدریس زبان و ادبیات فارسی و عربی در دبیرستان‌های مشهد پرداخت. در فاصله سال‌های ۱۳۳۲-۱۳۳۳هـ . ش جهت مطالعه در باب امور تربیتی به امریکا سفر کرد. در ۱۳۳۴هـ .ش به وطن بازگشت و مشغول تدریس زبان و ادبیات فارسی در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد شد. دکتر یوسفی از ۱۳۳۵- ۱۳۳۶ هـ .ش علاوه بر تدریس، ریاست دانشگاه تربیت معلم خراسان را نیز به عهده داشت. در ۱۳۴۲- ۱۳۴۳هـ .ش جهت مطالعه و تحقیق به فرانسه و انگلستان رفت و در فاصله سال‌های ۱۳۵۱-۱۳۵۲هـ .ش در دانشگاه کلمبیا در امریکا مشغول تحقیق و تدریس شد. دکتر یوسفی سرانجام پس از سال‌ها فعالیت علمی، پژوهشی و تدریس در ۱۳۵۸هـ .ش بازنشسته گردید. تصحیح متون یکی از زمینه‌های مورد علاقه وی  بود که در این مسیر کارهای ماندگاری از خود باقی گذاشت.

از این استاد برجسته آثار متعددی در زمینه تألیف،ترجمه  و تصحیح باقی مانده که از آن جمله می‌توان به تألیف کتاب‌های «تمرین فارسی»، «فرخی سیستانی، بحثی در شرح احوال و روزگار و شعر او»، « ابومسلم، سردار خراسان»، «نامه اهل خراسان»، «دیداری با اهل قلم»، «برگ‌هایی در آغوش باد»، «کاغذ زر»، «چشمه روشن»، «یاداشت‌هایی در زمینه فرهنگ و تاریخ» و تصحیح کتاب‌های «قابوسنامه » عنصرالمعالی کیکاوس، «التصفیة فی احوال المتصوفة» قطب الدین امیر منصور مظفر بن اردشیر عبادی، «ترجمه تقویم الصحة»  ابن بطلان، «لطائف الحکمه» قاضی سراج الدین محمود ارموی، «بوستان» و «گلستان» سعدی، «ملخص‌اللغات» حسن خطیب کرمانی  و ترجمه کتاب‌های «سرگذشت جوان تاجر»، «داستان من و شعر » تألیف نزار قبانی با همکاری دکتر یوسف بکّار، «اما من شما را دوست می داشتم» تألیف ژیلبر سبرون با همکاری دکتر محمدحسن مهدوی اردبیلی، «انسان دوستی در اسلام » تألیف مارسل بوازار با همکاری دکتر محمدحسن مهدوی اردبیلی، «تحقیق درباره سعدی» تألیف هانری ماسه با همکاری دکتر محمدحسن مهدوی، «شیوه های نقد ادبی» تألیف دیوید دیچز با همکاری محمدتقی صدقیانی، «برگزیده ای از شعر عربی معاصر» تألیف مصطفی بدوی با همکاری دکتر یوسف بکّار، «چشم اندازی در ادبیات و هنر» تألیف رنه ولک و … با همکاری محمدتقی صدقیانی و مقالات متعددی در نشریاتی چون «نامه فرهنگ»، «یغما»، «راهنمای کتاب»، «فرهنگ خراسان»، «هیرمند»، «دانشکده ادبیات مشهد»، «نشر دانش» و «آینده » اشاره کرد.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس سال‌ها فعالیت علمی و فرهنگی وی، طی برگزاری مراسم بزرگداشتی در ۱۴ آذر ۱۳۸۳ ایشان را به عنوان یکی از مفاخر ایران زمین معرفی کرد و لوح تقدیری همراه با نشان زرین انجمن به خانواده استاد اهدا نمود.

 منبع: سایت مفاخر ایران اسلامی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات